| Usage | Field Joint Coating |
|---|---|
| Waterproof | Waterproof |
| Base Material | PE |
| Adhesive | EVA |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
|---|---|
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Specification | 450, 500, 600, 650mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Surface Treatment | Chrome |
|---|---|
| Application | Pipeline Antocorrosion Joint |
| Thickness | 2.0/2.5/3.5mm |
| Transport Package | Standard Package |
| Connection | Welding |
| Plastic Processed | PE |
|---|---|
| Feeding Mode | One Feed |
| Screw | Single-Screw |
| Engagement System | Full Intermeshing |
| Product Thickness | 1.5-3 Mm |
| Corrosion Rate | 0.01- 0.1 |
|---|---|
| Color | Any |
| Strength | 70n |
| Thickness | 0.8-3.0mm |
| Temperature | 50 - 120 C |
| Surface Treatment | Chrome |
|---|---|
| Application | Pipeline Antocorrosion Joint |
| Thickness | 2.0/2.5/3.5mm |
| Transport Package | Standard Package |
| Connection | Welding |
| Application | Plastic, Metal |
|---|---|
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Specification | 450, 500, 600, 650mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Waterproof | Waterproof |
|---|---|
| Application | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Specification | 450, 500, 600, 650mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Corrosion Rate | 0.01 - 0.1 |
|---|---|
| Specification | 0.8 - 3.0 Mm |
| Feature | Insulation |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 80 days |
| Surface Treatment | Chrome |
|---|---|
| Application | Pipeline Antocorrosion Joint |
| Thickness | 2.0/2.5/3.5mm |
| Transport Package | Standard Package |
| Connection | Welding |