| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Condition | New |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |
| Application | Pipe Production |
|---|---|
| Material | Steel |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC Control |
| Max. Working Pressure | 2.5MPa |
| Pipe Diameter | 508-1620mm |
|---|---|
| Packaging Details | 1200 × 230 × 260 |
| Delivery Time | 60-80 Days |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 20 Unit/year |
| Produce Capability | 1000-1200kg/H |
|---|---|
| Screw | Solid-Liquid Separation Screw |
| Setting Box | Vacuum Setting |
| Temperature Classification | High Temperature Piping |
| Coating Thickness | 50-100mm |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
|---|---|
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Pipe Material | Stainless Steel |
| Condition | New |
| Packaging Details | Container loading,sea transportation |
| Production Range | 170mm |
|---|---|
| Application | Oil And Gas Pipeline Coating |
| Heating Method | Induction Heating |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Material | Steel |
| After-Sales Service | Online Support, Video Technical Support, Field Installation, Commissioning And Training, Field Maintenance And Repair Service |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Warranty | 1 Year |
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Installation | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Roduction Range | 159mm |
|---|---|
| Rocessing Capacity | 159mm |
| Cleaning Class | A2.5 |
| Used Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | come to an agreement in respect of the delivery time |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
|---|---|
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Applications | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Heating Method | Induction Heating |
|---|---|
| Extruder | Single Screw Extruder |
| Method Type | Automatic |
| Anticorrosion | Internal &External |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |