| Box Material | Main Body Stainless Steel |
|---|---|
| Production Scope | Product Line |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
| Raw Material | PE |
| Production Line Length | 30-50m |
| Model NO. | HSD 500-1600 |
|---|---|
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDP | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Product Color | Black |
|---|---|
| Production Scope | Product Line |
| Pipe Range | 110-550mm |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Packaging Details | Packing according to Machine |
| Production Line Length | 30-50m |
|---|---|
| Pipe Specification | 960-1680mm |
| Pipe Material | HDPE/Steel |
| Pipe Length | Unlimited |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Specification | 960-1680mm |
| Pipeline Material | HDPE |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
|---|---|
| Usage | Water/Gas/Oil Supply Pipeline |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
| Drying Machine | HSD-1200 |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
|---|---|
| Diameter Range | 110-2000mm |
| Calibration Method | Vacuum And Water Cooling |
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
| Power | No-danger Zone |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Type | Coating Production Line |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Highlights | PLC Automatic Control System |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |