| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Winding |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Winding |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Packaging Details | Wodden Box |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Type | Coating Production Line |
| Coating | Powder Coating |
| Substrate | Steel |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Type | Coating Production Line |
| Coating | Powder Coating |
| Substrate | Steel |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel Pipe |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Heating Method | Induction Heating |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Humidity | 85% Non Condensing |
|---|---|
| Raw Material | Steel Pipe |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Packaging Details | wodden box |
|---|---|
| Delivery Time | 2 month |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 sets/years |
| Place of Origin | China |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Product Category | Polyurethane Spraying Foam Preinsulated Steel Pipe Making Machine |
| Advantages | Uniform And Controllable Density Of Polyurethane, No Empty Spaces, Rough Surface For Greater Shear Strength, Adjustable Thickness Of Insulation Layer And Outer Casing, High Degree Of Automation |
| Application | Anti-corrosion, Thermal Insulation Pipeline In The Field Of Heating, Cooling And Crude Oil Transportation |
| Condition | New |
| Capability | 3-4unit/H |
|---|---|
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Cleaning Level | SA2.5 |
| Packaging Details | standard Package |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Assembly Structure | Integral Type Extruder |
|---|---|
| Warrantyperiod | 12 Months |
| Pipe Diameter | 110mm2000mm |
| Drying Machine | HSD-φ1860mm |
| Screw No | Single-screw |