| Raw Material | PE |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| HS Code | 8477209000 |
| Computerized | Computerized |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Pipe Length | 6-12m |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Pipe Range | 48-3000mm |
| Insulation Layer Material | PU Foaming |
|---|---|
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Coating | Powder Coating |
| Size | Customizable |
| Productname | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Customized | Yes |
|---|---|
| Productname | HDPE Water Gas Pressure Pipe Extrusion Line |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Warranty | 12 Months |
| Transport Package | Standard Package |
| Model NO. | 1.5-3.5mm |
|---|---|
| Connection | Heat Shrinking |
| Material | Plastic |
| Application | Connecting And Welding Plastic Pipline |
| Name | Heat Shrinkable Sleeve |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Screw No. | Single-screw |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Complete Production Line For HDPE Pre-insulated Pipes, Featuring Dust-Free Cutting | Export Packing |
| Screw | Single-Screw |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Plastic Processed | PE |
|---|---|
| Type | Pipe Extruder |
| Feeding Mode | Multiple Feed |
| Screw | Single-Screw |
| Automation | Automatic |
| Usage | Gas / Water Supply Pipe |
|---|---|
| Extrusion Capacity | 1000 (Kg/H) |
| Pipe Diameter | 20-2200mm |
| Calibration Method | Vacuum |
| Delivery Time | 90days |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Pipe Dia. | 159-4200mm |
| PE Coating Model | Wrapping |
| Blasting | >2.5A |