| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
|---|---|
| Pipe Diameter | 110-2200mm |
| Capacity | 160-200kg/H |
| Pipeline Material | HDPE |
| Total Power | 200KW |
| Coatingtype | 3-Layer Polyethylene (3LPE) |
|---|---|
| Materialcompatibility | Steel Pipes |
| Blasting | >2.5A |
| Connection Type | Welding |
| Origin | China |
| Pipe Usage | Pre-insualte |
|---|---|
| Insulation Layer Material | PU Foaming |
| Controlsystem | PLC Automatic Control |
| Automation | Automatic |
| Conditon | New |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Product Type | PE Pipe |
| Screw No. | Single Screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Product Type | PE Pipe |
| Screw No. | Single Screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Raw Material | Pe |
| HDPE Jacket Pipe Color | Can Be Customized |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe |
| Packaging Details | standard packaged |
| Heat Resistance | Normal Temperature |
|---|---|
| Base Material | PE |
| Application | Pipeline Field Joint Protection |
| Trademark | Huashida |
| Transport Package | Standard Package |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
|---|---|
| Base Material | PE |
| Size | Customized |
| Application | Pipeline Field Joint Protection |
| Heat Resistance | Normal Temperature |
| Production Capacity | 5tons/Day |
|---|---|
| Heat Resistance | Normal Temperature |
| Trademark | Huashida |
| Application | Pipeline Field Joint Protection |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
|---|---|
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Usage | Field Joint Coating |
| Type And Size | By Roll Or Cut Piece Accroding To Customer |
| Adhesive | EVA |