| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Pipe Diameter | 250mm |
| Pipe Color | Black + Yellow Or Blue |
| Power | No-danger Zone |
| Temperature | 0-35℃ |
| Condition | New |
|---|---|
| Color | Custom |
| Specification | 110-2000mm |
| Screw | Single Screw |
| Automation | Automated |
| Pipe Diameter Range | 20mm-1200mm |
|---|---|
| Place | Indoor |
| Main Extruder | 90 |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Cutting Device | Planetary Cutter |
| Packaged | Film |
|---|---|
| Place | Indoor |
| Calibration Method | Vacuum Calibration |
| Pipe Diameter Range | φ20-φ1200mm |
| Usage | Water/Gas/Oil Supply Pipeline |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Pipe Color | Black + Yellow Or Blue |
| Automation | Automatic |
| Calibration Method | Vacuum |
| Features | High-Speed, Energy-Saving |
|---|---|
| Product Material | HDPE |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd |
| Customized | Customized |
| Pipe Diameter | PE |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Vacuum And Water Spraying Cooling | Planetary Cutting |
| Warranty | 12 Months |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Screw No. | Single-screw |
| Computerized | Computerized |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Plastic Processed | PE |
|---|---|
| Type | Pipe Extruder |
| Feeding Mode | Multiple Feed |
| Screw | Single-Screw |
| Automation | Automatic |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |