| Product Type | Pipe Coating Machine |
|---|---|
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Coating | Powder Coating |
| Packaging Details | Standard Package For Export |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Substrate | Steel |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| HS Code | 8477209000 |
| Rocessing Capacity | 159mm |
|---|---|
| Production Line Speed | 5 - 15 Meters Per Minute |
| Transmission System Power | 4KW |
| Coating Type | 3-Layer Polyethylene Coating |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Production Capacity | 1000-1500m/h |
|---|---|
| Voltage | 380V/50Hz |
| Inner Pipe Material | Steel/HDPE/PEX |
| Control System | PLC |
| Outer Jacket Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Model | HY-3LPE |
|---|---|
| Total Length | 80m |
| Total Weight | ≤2T |
| Production Range | 170mm |
| Heating Method | Induction Heating |
| Application | Produce District Heat Distribution Pipe |
|---|---|
| Pipe Structure | Steel Working Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Loading Way | Vacuum Automatic Feeding |
| Pipe Usage | PU Pre-Insulation |
| Derusting Load Up Pipe Rack | 20# Channel Steel Double Row |
| MPa Classfication | Medium Pressure Piping |
|---|---|
| Temperature Classification | High Temperature Piping |
| Standard | ASTM, GB, DIN |
| Method Type | Automatic |
| Diameter | 57-325mm |
| Usage | Making 3lpe Coating Pipe |
|---|---|
| Temperature Classification | High Temperature Piping |
| Standard | ASTM, GB, DIN |
| Coating Thickness | 3.5mm |
| Diameter | 57-325mm |
| Transport Package | Standard Package |
|---|---|
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Specification | 110-2200mm |
| Raw Material | PE |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Pipe Diameter Range | 500-1600MM |
|---|---|
| Controls | Siemens |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Type | Polyurethane Foam Machine |