| Cleanliness | High Cleanliness |
|---|---|
| Feature | Rust / Corrosion Proof |
| Shot Blasting | External , Inner Pipe Wall |
| Cleaning Level | SA2.5 |
| Function | Steel Pipe Sand Blasting |
| After-sales Service | All Life |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Raw Material | HDPE |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| After-sales Service | All Life |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Raw Material | HDPE |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| After-sales Service | All Life |
|---|---|
| Transport Package | Wooden Box |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Turnkey Project | Yes |
| Raw Material | HDPE |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
|---|---|
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Pipe Material | Steel Pipe |
|---|---|
| Application | Oil, Natural Gas, Chemical Material, Water Pipelines. |
| Coating Structure | Epoxy+Adhesive+PE |
| Coating Type | External 3lpe Coating |
| Packaging Details | Standard Package |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Outer Jacket Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Computerized | Computerized |
| Product Specification | Tpipe Dia. 20-110mm |
| Medium Temperature | ≤120°C (incidental Peak Value <140°C) |
|---|---|
| Total Length | About 110m |
| Compressed Air | 6 M3/min >0.5MPa |
| Coating Thickness | 50-100mm |
| Operating System | Touch Screen |
| Coating Thickness | 50-100mm |
|---|---|
| Capability | 3-4unit/H |
| Voltage | 220V/380V |
| Medium Temperature | ≤120°C (incidental Peak Value <140°C) |
| Spiral Conveyor Line | Solid Tire |
| HS Code | 8477209000 |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Production Capacity | 50 Sets/Year |