| Mold Type | Spiral Mold |
|---|---|
| Specification | 800.00cm * 220.00cm * 200.00cm |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Packaging Details | Standard Export Package |
| Delivery Time | 60day |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Pipe Dia. | 159-4200mm |
| PE Coating Model | Wrapping |
| Blasting | >2.5A |
| Packaging Details | Standard packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 90 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100set a year |
| Place of Origin | China |
| Board Layers | Single Layer, Double Layer, Multi-Layer |
|---|---|
| Screw No. | Multi-screw |
| Frequency Converter | ABB |
| Thickness | 0.1-30m |
| Applicable Materials | PP/PE/PS/HIPS/ABS/PVC |
| Product Specification | Table With 10 Rows And 4 Columns |
|---|---|
| Product Category | Polyurethane Spraying Foam Preinsulated Steel Pipe Making Machine |
| Condition | New |
| Advantages | Uniform And Controllable Density Of Polyurethane, No Empty Spaces, Rough Surface For Greater Shear Strength, Adjustable Thickness Of Insulation Layer And Outer Casing, High Degree Of Automation |
| Product Name | Pre-Insulated Pipe Production Line With PU Spray Foam And PE Winding Production Line |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Winding |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Outer Jacket Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
|---|---|
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Product Specification | Tpipe Dia. 20-110mm |
| Product Specification | Tpipe Dia. 20-110mm |
|---|---|
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Computerized | Computerized |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| After-sales Service | All Life |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Raw Material | HDPE |
| Principle | High-Pressure Air Type |