| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Cleanliness | High Cleanliness |
|---|---|
| Feature | Rust / Corrosion Proof |
| Shot Blasting | External , Inner Pipe Wall |
| Cleaning Level | SA2.5 |
| Function | Steel Pipe Sand Blasting |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
|---|---|
| Pipe Diameter | 110-2200mm |
| Capacity | 160-200kg/H |
| Pipeline Material | HDPE |
| Total Power | 200KW |
| Coatingtype | 3-Layer Polyethylene (3LPE) |
|---|---|
| Materialcompatibility | Steel Pipes |
| Blasting | >2.5A |
| Connection Type | Welding |
| Origin | China |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Pipe Structure | Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing | 30-100mm |
| Packaging Details | Standard package |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Usage | Gas / Water Supply Pipe |
| Extrusion Capacity | 1000 (Kg/H) |
| Total Installation Power | 500kw |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Features | Continuous Production, Simultaneous Molding. |
|---|---|
| Structure | Steel Pipe, PU Foam, And HDPE Casing Jacket |
| Production | Can Be Produced Continuously For 24 Hours. |
| Capacity | ≤250m2/H |
| Packaging Details | Standard Package |
| Cleaning Level | ≥SA 2.5 |
|---|---|
| Steel Pipe Diameter Range | 60mm-4200mm |
| Used Material | Steel Sand, Steel Shot, Steel Wire Segment, Etc |
| Function | Steel Pipe Shot Blasting |
| Packaging Details | Standard Packaging |
| Product Type | Pipe Coating Machine |
|---|---|
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating | Powder Coating |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Packaging Details | Standard Package For Export |
| Product Type | Pipe Coating Machine |
|---|---|
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Coating | Powder Coating |
| Packaging Details | Standard Package For Export |