| Pipe Application | Oil And Gas Pipe, PU Foam Insualtion Pipe |
|---|---|
| Pipe Diameter | 200-1420mm |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE, Adhesive, PE) |
| Product Model | 3LPE-PP-3 |
| Coating Material | Epoxy Powder Spraying Coating |
| Coating Material | Fbe Powder |
|---|---|
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Substrate | Steel |
| Packaging Details | Standard Package For Export |
| Delivery Time | 60 Days |
| Model NO. | DN 406mm-1422mm |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | Powder Coating |
| Substrate | Steel |
| Certification | CE, ISO, RoHS |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Customized | Customized |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Water Consumption | 1.0m³/Min |
| Installed Power | 230kw |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Surface Treatment | Grade≥SA2.5 |
| Specification | Φ 48mm– Φ 2400mm |
| Substrate | Steel |
| Extruder | HSD-120x38 |
|---|---|
| Production Line Length | 30-50m |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
| Diameter Range | 110-550mm |
| Production Scope | Product Line |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
|---|---|
| Certification | CE, ISO9001:2008 |
| Condition | New |
| Pipe Material | PE, HDPE |
| Applicable Tube's Diameter | 110-560 |
| Pipe Jacking Machine | Integrated And Adjustable |
|---|---|
| Specification | ISO9001: 2008 |
| Calibration Method | Vacuum Calibration |
| Computerized | Computerized |
| Screw No. | Single-screw |
| Model NO. | HSD 377mm |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Certification | CE, ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| PE Thickness | 2-3mm |