| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Outer Jacket Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Computerized | Computerized |
| Product Specification | Tpipe Dia. 20-110mm |
| Medium Temperature | ≤120°C (incidental Peak Value <140°C) |
|---|---|
| Total Length | About 110m |
| Compressed Air | 6 M3/min >0.5MPa |
| Coating Thickness | 50-100mm |
| Operating System | Touch Screen |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Capacity | 1400kg |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
|---|---|
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Cleanliness | High Cleanliness |
|---|---|
| Feature | Rust / Corrosion Proof |
| Shot Blasting | External , Inner Pipe Wall |
| Cleaning Level | SA2.5 |
| Function | Steel Pipe Sand Blasting |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
|---|---|
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Packaging Details | Wodden Box |
| After-sales Service | All Life |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Raw Material | HDPE |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Features | High Efficiency, Easy Operation, Low Maintenance |
|---|---|
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC |
| Pipe Diameter | DN50-1200mm |
| Operating System | Touch Screen |
| Pipe Diameter Range | 500-1600MM |
|---|---|
| Controls | Siemens |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Type | Polyurethane Foam Machine |