| Location | Indoor |
|---|---|
| Material | HDPE/Hot Melt Adhesive/FBE Powder |
| Cooling Water | ≤15℃,0.15-0.2MPa,0.5m³/min |
| Workshop Area | Length 120 Meters, Width No Less Than 24 Meters |
| Transmission System Specification | Length 3 M Width 0.85m |
| Condition | New |
|---|---|
| Pipe Material | Steel |
| Material | PE/PUR |
| Heating Method | Electric Heating |
| Foaming Material | Polyurethane |
| Transport Package | Standard Package |
|---|---|
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Specification | 110-2200mm |
| Raw Material | PE |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Shot/Grit Separator | 100T |
|---|---|
| Cyclone Dust Collector | 1m |
| Pulse Filter Cartridge Dust Collector | Cylinder |
| Spiral Conveyor Line | 32 Filter Cartridge |
| Steel Shot/grit Elevator | 100T |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Capability | 3-4unit/H |
| Raw Material | HDPE |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Computerized | Computerized |
| Capability | 3-4unit/H |
|---|---|
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Raw Material | HDPE |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Pipe Range | 48mm-325mm |
|---|---|
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Applications | 20-50mm |
| Thermal Thickness | Plastic Pipes |
| Work Pipe Material | Carbon Steel |
| Humidity | 85% Non Condensing |
|---|---|
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Power | 3-Phase 380V (-10%, +5%) 50Hz |
| Humidity | 85% Without Condensation |
|---|---|
| Insulation Layer Material | PU Foaming |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Cooling Water Consumption | 5m³/h |
| Packaging Details | according to the actual condition |