| Medium Pressure | ≤2.5MPa |
|---|---|
| Insulationmaterial | Polyurethane Foam |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Pipe Jacking Machine | Integrated And Adjustable |
| Condition | New |
| Cleaning Level | SA2.5 |
|---|---|
| Productname | Polyurethane Spraying Foam Preinsulated Steel Pipe Making Machine |
| Condition | New |
| Automation | Automatic |
| Warrantyperiod | 12 Months |
| Specification | Pipe Dia. 508-1620mm |
|---|---|
| Production Capacity | 50 Sets/Year |
| Transport Package | Wodden Box |
| Computerized | Computerized |
| Automation | Automatic |
| Packaging Details | wodden box |
|---|---|
| Delivery Time | 70-90 days |
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50 sets / Year |
| Place of Origin | Huashida |
| HS Code | 8477209000 |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Production Capacity | 50 Sets/Year |
| Production Capacity | Customizable |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Type | Pipe Making Machine |
| Pipe Diameter Range | Customizable |
| Cooling Circulating Water | ≤20℃ ≥0.3Mpa 26~30 M3/h |
|---|---|
| Humidity | 85% Non Condensing |
| Compressed Air | 6 M3/min >0.5MPa |
| Pipe Usage | PU Pre-Insulation |
| Total Length | About 110m |
| Capability | 3-4unit/H |
|---|---|
| Raw Material | HDPE |
| Model NO. | Preinsulated Pipe 508-1620 |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Origin | Qingdao, China |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Model NO. | Preinsulated Pipe 508-1620 |
| Capability | 3-4unit/H |
| Transport Package | Wodden Box |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Production Capacity | 1000-1500m/h |
|---|---|
| Voltage | 380V/50Hz |
| Inner Pipe Material | Steel/HDPE/PEX |
| Control System | PLC |
| Outer Jacket Material | High Density Polyethylene (HDPE) |