| Operating System | Touch Screen |
|---|---|
| Operation Mode | Automatic |
| Control System | PLC + HMI |
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Coating Thickness | 1.8mm - 5.0mm |
| Production Range | 170mm |
|---|---|
| Application | Oil And Gas Pipeline Coating |
| Heating Method | Induction Heating |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Material | Steel |
| Pipe Surface Treatment | Shot Blasting, Pickling, Phosphating |
|---|---|
| Cooling Water | ≤15℃,0.15-0.2MPa,0.5m³/min |
| Usage | Making 3lpe Coating Pipe |
| Coating Material | Polyethylene, Adhesive, Epoxy |
| Cooling_Method | Water Cooling |
| Model NO. | HSD 377mm |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Certification | CE, ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Coating Material | Polyethylene Coating |
|---|---|
| Total Power | 200-300KW |
| Heating Method | Induction Heating |
| Machine Dimension | 30m*3m*2.5m |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Pipe Material | Carbon Steel, Stainless Steel |
|---|---|
| Anticorrosion | Internal &External |
| Production Capacity | 200-1000m/h |
| Extrusion Capability | 350kg/H |
| Coating Material | Polyethylene, Adhesive, Epoxy Powder |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| PE Layer Thickness | 2.5 - 3.7 Mm |
| Curvature Radius | 4-6 Times D |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Specification | Pipe Dia. 426-820mm |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
|---|---|
| Pipediameterrange | 20mm - 1420mm |
| Surface Treatment | Shot Blasting |
| Rocessing Capacity | 159mm |
| Cleaning Level | Sa2.5 |
| MPa Classfication | Medium Pressure Piping |
|---|---|
| Temperature Classification | High Temperature Piping |
| Standard | ASTM, GB, DIN |
| Method Type | Automatic |
| Diameter | 57-325mm |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |