| Model | 50-4200mm |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Package Gross Weight | 3000.000kg |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Transport Package | Standard Package For Export |
| Model NO. | 50mm-4200mm |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | Powder Coating,Extrusion Coating |
| Substrate | Steel |
| Heating Method | Induction Heating |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating | Powder Coating, Extrusion Coating |
| Coating Type | Internal, External |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Condition | New |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |
| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | PE |
| Condition | New |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| HS Code | 8477209000 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Packaging Details | Standard Package |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Heating Method | Induction Heating |
| Pipe Diameter | 50-4200mm |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Pipe Length | 6-12m |
|---|---|
| Pipe Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel |
| Product Type | Pipe Production Line |
| Color | Black |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE, Adhesive, PE) |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Packaging Details | Standard Package for Export |