| Model NO. | HSD 377mm |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Certification | CE, ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Coating Material | Polyethylene Coating |
|---|---|
| Total Power | 200-300KW |
| Heating Method | Induction Heating |
| Machine Dimension | 30m*3m*2.5m |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Pipe Material | Carbon Steel, Stainless Steel |
|---|---|
| Anticorrosion | Internal &External |
| Production Capacity | 200-1000m/h |
| Extrusion Capability | 350kg/H |
| Coating Material | Polyethylene, Adhesive, Epoxy Powder |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| PE Layer Thickness | 2.5 - 3.7 Mm |
| Curvature Radius | 4-6 Times D |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Specification | Pipe Dia. 426-820mm |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
|---|---|
| Pipediameterrange | 20mm - 1420mm |
| Surface Treatment | Shot Blasting |
| Rocessing Capacity | 159mm |
| Cleaning Level | Sa2.5 |
| MPa Classfication | Medium Pressure Piping |
|---|---|
| Temperature Classification | High Temperature Piping |
| Standard | ASTM, GB, DIN |
| Method Type | Automatic |
| Diameter | 57-325mm |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Coating Thickness | 1.8-2.7mm |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
| Total Power | 900kW |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Heating Method | Medium-Frequency Heating System |
| Applications | Oil, Natural Gas, And Water Supply Pipelines |
| Packaging Details | Wooden/Plastic Film |
| Location | Indoor |
|---|---|
| Temperature | 0-30℃ |
| Chamber | Pipes 14”-90” |
| Cyclone | Ø1000 |
| Transmission System Specification | Length 3 M Width 0.85m |