| HS Code | 8477209000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Coating Type | Internal, External |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Pe Layer Thickness | 2.5 - 3.7 Mm |
|---|---|
| Pipe Dia | 50-4200mm |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Substrate | Steel |
| Coating Material | Polyethylene, Adhesive, Epoxy Powder |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
|---|---|
| Coating Materials | Polyethylene, Adhesive, Epoxy |
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Capacity | 100-200 Meters Per Hour |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd. |
| Coating | 3-Layer PE Coating |
|---|---|
| Certification | ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Diameter Range | 50-426mm |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Coating | 3-Layer PE Coating |
|---|---|
| Certification | ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Diameter Range | 50-426mm |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Coating | 3-Layer PE Coating |
|---|---|
| Certification | ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Diameter Range | 50-426mm |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Coating | 3-Layer PE Coating |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Pipe Surface Treatment | Shot Blasting, Pickling, Phosphating |
|---|---|
| Location | Indoor |
| Anticorrosion | Internal &External |
| Coating Materials | Polyethylene, Adhesive, Epoxy Resin |
| Usage | Making 3lpe Coating Pipe |
| Operating System | Touch Screen |
|---|---|
| Operation Mode | Automatic |
| Control System | PLC + HMI |
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Coating Thickness | 1.8mm - 5.0mm |