| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Number Of Layers | Double Layer |
| Material | PP/HDPE |
| Max Output | 1000kg/H |
| Field | Drainage/Water Supply/Sewage Discharge/Agricultura |
| Box Material | Main Body Stainless Steel |
|---|---|
| Pipe Color | Black + Yellow Or Blue |
| Vacuum Pump | 4KWx2sets |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Calibration Method | Vacuum |
| Pipe Diameter | 20mm |
|---|---|
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Transport Package | Standard Package For Export |
| Delivery Time | 8weeks |
| Payment Terms | T/T |
| Creep Deformation Resistance | Good |
|---|---|
| Installed Power | 180kw,230kw,400kw,680kw |
| Long Life | Approximately 50 Years |
| Warranty | 12 Months |
| Low Weight | Yes |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Pipe Color | Black + Yellow Or Blue |
| Automation | Automatic |
| Calibration Method | Vacuum |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Loading Method | Vacuum Automatic Feeding |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
|---|---|
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Raw Material | PE |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Product Material | HDPE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd |
| Customized | Customized |
| Exhaust | Exhaust |
| Computerized | Computerized |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Exhaust | Exhaust |
| Customized | Customized |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |