| Coating Materials | Polyethylene, Polypropylene |
|---|---|
| Product Model | 3LPE-PP Coating Production Line |
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Layers | 3 Layers |
| Coating Thickness | 1.5-3mm |
| Product Model | 3LPE-PP-1 |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Coating Material | Polyethylene, Adhesive, Epoxy Resin |
| Pipe Diameter | Φ219-Φ1420mm |
| Production Capacity | 100-300m/min |
| Product Application | Air Conditioner Thermal Insulation |
|---|---|
| Extruder Type | Single Screw |
| Control System | PLC |
| Cutting Method | Automatic Cutting |
| Material | Rubber Foam |
| Application | Pipe And Sheet Production |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Dimension | 10m*2m*2m |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50Hz |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Sheet Extrusion Lines Sizes | 65mm, 90mm, Or 120mm Extruder |
| Compurization | Computeriazed |
| Materials | HIPS, PP, And PET |
| Shaft Winder | Two |
| Application | Hardware Spraying Equipment |
|---|---|
| Pipe Diameter | 200-1420mm |
| Extrusion Capability | 350kg/H |
| Method Type | Automatic |
| Power Source | Approx 1650kw |
| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Automation | Automatic |
| Packaging Details | Standard Package |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |
| Heating Method | Induction Heating |
|---|---|
| Coating Type | 3LPE (Three-Layer Polyethylene) Coating |
| Production Capacity | 100-300m/min |
| Application | Oil And Gas Pipeline Coating |
| Control System | PLC Control System |