| Processing Type | Extrusion |
|---|---|
| Sheet Width | 1000-2000mm |
| Power Source | Electricity |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Application Of Heat Shrink Sleeve 1 | PE Hollow Wall Spiral Pipe |
|---|---|
| Application Of Heat Shrink Sleeve 2 | Steel Reinforced Corrugated Pipe |
| Application Of Heat Shrink Sleeve 3 | 3lpe Pipeline Joint Closure |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Diameter Of The Rod | 1.75mm-4.0mm |
|---|---|
| Extruder Model | Single Screw Extruder |
| Frequency Converter | ABB |
| Production Capacity | 20kg/H |
| HS Code | 8477209000 |
| Features | High Efficiency, Energy Saving |
|---|---|
| Motor Power | 55KW |
| Type | Pipe / Sheet |
| Used Material | NBR&PVC A/C |
| Origin | China |
| Application | Joint Of Metal Reinforced Spirally Corrugated Pipe |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Material Of Electro Fusion Tape | PE And Metal Net |
| Sheet Width | 200mm-2000mm |
| Sheet Thickness | 0.1mm-30mm |
| Voltage | 220V 50Hz |
|---|---|
| Character | Compact Design, Light In Weight |
| Material | PP/PE/PVC |
| Packaging Details | 570*500*160mm |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Application | Pipeline Joint Steel Pipe Accessory |
|---|---|
| Character | Anti-Corrosion |
| Color | Black |
| Performance | Good Waterproof And Protection |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |
| Application | Pipeline Joint Steel Pipe Accessory |
|---|---|
| Character | Anti-Corrosion |
| Color | Black |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |
| Max Width | 1000mm |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
|---|---|
| Sleeve Width | 750-800mm |
| Peel Strength | >150N/cm (ASTM D1000) |
| Water-Intake Rate | 0.05% (ASTM D570) |
| Tensile Strength | 15-20Mpa (ASTM D638) |
| After-sales Service | Installation Training |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Product Type | PE Board |
| Board Layers | Multilayer |
| Screw No. | Single-screw |