| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Product Category | Polyurethane Spraying Foam Preinsulated Steel Pipe Making Machine |
| Advantages | Uniform And Controllable Density Of Polyurethane, No Empty Spaces, Rough Surface For Greater Shear Strength, Adjustable Thickness Of Insulation Layer And Outer Casing, High Degree Of Automation |
| Application | Anti-corrosion, Thermal Insulation Pipeline In The Field Of Heating, Cooling And Crude Oil Transportation |
| Condition | New |
| Extruder | HSD-120x38 |
|---|---|
| Production Line Length | 30-50m |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
| Diameter Range | 110-550mm |
| Production Scope | Product Line |
| Capability | 3-4unit/H |
|---|---|
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Cleaning Level | SA2.5 |
| Packaging Details | standard Package |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Application | Produce District Heat Distribution Pipe |
|---|---|
| Pipe Structure | Steel Working Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Compressed Air | 6 M3/min >0.5MPa |
| Pipe Usage | PU Pre-Insulation |
| Total Length | About 110m |
| Focus Area | Plastic Pipe Production Line And Joints Of Plastic Pipes, 2PE 3PE Pipes |
|---|---|
| Extrusion Equipment Components | Single Screw Extruder, Die-head, Vacuum Forming Tank, Haul-off Machine, No-Dust Cutter, Controlling System, Discharging Fram |
| Efficiency Comparison With Inflating Method | Reduces Workers, Less Waste, Higher Output, Adjustable Thickness, No Need For Trimming |
| Pipe Diameter Range | Ф1155-2000mm |
| Capacity | 1000-1500kg/h |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
| Transport Package | Standard Package |
| Screw | Single Screw |
| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Condition | New |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |
| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | PE |
| Condition | New |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |