| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
|---|---|
| Pipe Range | 110-2000mm |
| Warrantyperiod | 12 Months |
| Heating Method | Induction Heating |
| Condition | New |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
|---|---|
| Surface | ≥SA2.5 |
| Condition | New |
| Control System | PLC |
| Material | Epoxy |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| Blasting | >2.5A |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Standard | ASTM, GB, DIN |
| Clean Level | ≥2.5 |
|---|---|
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Oil, Natural Gas, Water Supply Pipelines |
| Heating Method | Medium-Frequency Heating System |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Pipe Dia. | 48-3000mm |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3 Mm |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Substrate | Steel |
| Coating Thickness | 150-800um |
|---|---|
| Coating Material | Fbe Powder |
| Clean Level | ≥2.5 |
| Heating Method | Medium-Frequency Heating System |
| Materials | Epoxy Powder |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Certification | CE, ISO, RoHS, REACH |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |