| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Heating Method | Induction Heating |
| Pipe Diameter | 50-4200mm |
| Coating Structure | Epoxy+Adhesive+PE |
|---|---|
| Surface Treatment | SA2.5 |
| Heating Method | Induction Heating |
| Coating Type | External Coating |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Coatingtype | 3-Layer Polyethylene (3LPE) |
|---|---|
| Materialcompatibility | Steel Pipes |
| Blasting | >2.5A |
| Connection Type | Welding |
| Origin | China |
| Product Type | Pipe Coating Machine |
|---|---|
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating | Powder Coating |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Packaging Details | Standard Package For Export |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Heating Type | Induction Heating |
| Condition | New |
| Cooling Type | Water Cooling |
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Pipe Dia. | 159-4200mm |
| PE Coating Model | Wrapping |
| Blasting | >2.5A |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Coating Material | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Heating Method | Induction Heating |
| Induction Heating | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Model NO. | HSD 50-426 |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Certification | CE, ISO |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |