| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
|---|---|
| Coating Material | Polyethylene |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd. |
| Corrosion Resistance | High |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE, Adhesive, PE) |
| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Material | Rubber Foam |
|---|---|
| Weight | 5-10 Tons |
| Color | Customized |
| Production Capacity | 100-500kg/h |
| Power Consumption | 50-100kw |
| Material | Plastic Processed |
|---|---|
| Feeding Mode | One Feed |
| Screw | Single-Screw |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Engagement System | Full Intermeshing |
| Specification | Pipe Dia. 300-4200mm |
|---|---|
| Workshop Space | 100m X 24m |
| Coating Thickness | 150-800um |
| Output Speed | 0-6m/Min |
| Coating | Powder Coating |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Product Type | PE Pipe |
| Screw No. | Single Screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
|---|---|
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Part3 | Three Layer Fiber Reinforced Heat Shrink Sleeve |
| HS Code | 847710900 |
| Packaging Details | Standard Package |
| Material Processed | PE/PP |
|---|---|
| Type | Multi-Roll |
| Roller | Three |
| Computerized | Computerized |
| Part 1 | Basic Film Extrusion Line |
| Material Processed | PE/PP |
|---|---|
| Type | Multi-Roll |
| Roller | Three |
| Computerized | Computerized |
| Part 1 | Basic Film Extrusion Line |