| Automatic Grade | Automatic |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Tube Thickness | 3-50mm |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Specification | According To Customer′s Demand |
| Coating Structure | FBE Layer,adhesive Layer, PE Layer |
|---|---|
| Multiple Coating Processes | FBE, 2LPE, 2LPP, 3LPE |
| Production Capacity | ≥ 250 M²/h |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Applications | Oil, Natural Gas, And Water Supply Pipelines |
| Product Type | Pipe Coating Machine |
|---|---|
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Coating | Powder Coating |
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Packaging Details | Standard Package For Export |
| Total Power | 150KW |
|---|---|
| Production Capacity | 1000 Meters Per Hour |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Pipe Diameter Range | 20mm - 200mm |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Packaging Details | Standard Package |
|---|---|
| Delivery Time | 45 days |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T |
| Supply Ability | 50 units/ month |
| Place of Origin | Qingdao, China |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| Specification | 48-630mm |
| Screw No. | Single-screw |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Origin | China |
| Connection Type | Welding |
| After-sales Service | Free Technical Consultancy And Training Etc. |
|---|---|
| Warranty | 6-12 Months |
| Product Type | PE Board |
| Board Layers | Single Plate |
| Screw No. | Single-screw |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Customized | Customized |
| Specification | 48-630mm |
| Screw No. | Single-screw |
| Line Length | 60m |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Computerized | Computerized |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60Days |