| Application | Hardware Spraying Equipment |
|---|---|
| Pipe Diameter | 200-1420mm |
| Extrusion Capability | 350kg/H |
| Method Type | Automatic |
| Power Source | Approx 1650kw |
| Sleeve Width | 1000mm |
|---|---|
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Packaging Details | Standard packaging |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Coating | PE Extrusion |
| Epoxy Powder Thickness | More Than 170 Um |
| Bending Angle | 15-90 Degrees |
| Consists Of | First Fbe Coating, Middle Adhesive,Outer PE Layer |
| Circumstance Condition | Indoor |
|---|---|
| Pipe Length Range | 6m-12m |
| Usage | Making 3lpe Coating Pipe |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE+Adhesive+Polyethylene) |
| Packaging Details | Packing according to Machine |
| Production Range | 170mm |
|---|---|
| Processing Capacity | 170mm |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | 8 work days |
| Production Range | 426mm |
|---|---|
| Processing Capacity | 426MM |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | 8 work days |
| Application | Plastic, Metal |
|---|---|
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Specification | 450, 500, 600, 650mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Waterproof | Waterproof |
|---|---|
| Application | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Specification | 450, 500, 600, 650mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Aapplication | Protection Pipeline , Anticorrosion, Repair |
|---|---|
| Structure | PE Backing+Adhesive |
| Usage | Field Joint Coating |
| Type And Size | By Roll Or Cut Piece Accroding To Customer |
| Adhesive | EVA |
| Usage | Field Joint Coating |
|---|---|
| Waterproof | Waterproof |
| Base Material | PE |
| Adhesive | EVA |
| Structure | PE Backing+Adhesive |