| Model NO. | HSD -2000 |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Certification | ISO9001:2008, QS |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Spray Method 1 | Electrostatic Spray |
| Spray Method 2 | Simultaneous Inner Outer Wall Coating |
| Specification | 300-4200mm |
| Powder Recovery Rate | ≥98% |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
|---|---|
| Pipe Length | 1-3m |
| Operating Mode | Automatic/Manual |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Packaging Details | According To Customer's Requirement |
| Specification | 300-4200mm |
|---|---|
| Coating Thickness | 150-800um |
| Certification | CE, ISO |
| Coating | Powder Coating |
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Specification | Pipe Dia. 300-4200mm |
|---|---|
| Workshop Space | 100m X 24m |
| Coating Thickness | 150-800um |
| Output Speed | 0-6m/Min |
| Coating | Powder Coating |
| Packaging Details | standerard package |
|---|---|
| Delivery Time | 60 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 set/years |
| Place of Origin | China |
| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Coating | PE |
| Condition | New |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |
| Pipe Dia. | 48-3000mm |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3 Mm |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Substrate | Steel |
| Roduction Range | 159mm |
|---|---|
| Rocessing Capacity | 159mm |
| Cleaning Class | A2.5 |
| Used Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | come to an agreement in respect of the delivery time |
| Production Range | 426mm |
|---|---|
| Processing Capacity | 426MM |
| Cleaning Class | Sa2.5 |
| Sed Material | FBE Powder, Binder, Polyethylene |
| Delivery Time | 8 work days |