| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Control System | Siemens |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd |
| Packaging Details | Standard Pakage |
| Product Type | PE Board |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Computerized | Computerized |
| Basing Tape Max. Width | 1000mm |
| Material For Production | Polyethylene |
| Diameter Of Steel Pipe | 426, 630, 720, 820,1000,1200mm |
|---|---|
| Consists Of | First Fbe Coating, Middle Adhesive,Outer PE Layer |
| Type | Coating Production Line |
| Application | Fluid Transmission Pipeline Bends |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Structure | PE Backing+Adhesive |
|---|---|
| Application | Pipeline Field Joint Protection |
| Transport Package | Standard Package |
| Heat Resistance | Normal Temperature |
| Size | Customized |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Plastic Processed | PE |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Type | Sheet Extruder |
|---|---|
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Feeding Mode | One Feed |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Screw | Single-Screw |
| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| Blasting | >2.5A |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Standard | ASTM, GB, DIN |
| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |
| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |