| Substrate | Steel |
|---|---|
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
|---|---|
| Heating Method | Induction Heating |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Coating Layer | Internal Painting External 3lpe |
|---|---|
| Spray Gun Method | High Voltage Electrostatic Spray Gun |
| Applications | Oil, Natural Gas, And Water Supply Pipelines |
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Insulation Layer Material | PU Foaming |
|---|---|
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Coating | Powder Coating |
| Size | Customizable |
| Productname | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Substrate | Steel |
|---|---|
| Coating | Powder Coating |
| Pipe Diameter | 325mm-1220mm |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Delivery Time | 60days |
| Condition | New |
|---|---|
| After-sales Service | 1 Year |
| Customized | Customized |
| Name | Polyurethane Foaming Pert Insulation Pipe Product Line |
| Usage | District Heat/Chiller Supply |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Consists | First FBE Coating, Middle Adhesive Layer And The Outside Polyethylene Layer |
| Used For | Transmission Of Oil, Gas, Water |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Condition | New |
|---|---|
| Productname | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Transmission Type | Rigid |
| Customized | Customized |
| Packaging Details | Container loading,sea transportation |
| Product Color | Black |
|---|---|
| Production Scope | Product Line |
| Pipe Range | 110-550mm |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Packaging Details | Packing according to Machine |
| Product Name | HDPE Plastic Hollow Wall Spiral Pipe Extrusion Line |
|---|---|
| Trade Mark | HSD |
| High Brunt Intensity | Yes |
| Automation | Automatic |
| Speed | 6-12m/H,4-12m/H,2-5m/H,0.5-3m/H |