| Calibration Method | Vacuum Calibration |
|---|---|
| Material Of Barrel | 38CrMoAlA |
| Pipe Range | 110-2000mm |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Production Scope | Product Line |
| Capability | 3-4unit/H |
|---|---|
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Raw Material | HDPE |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Capability | 3-4unit/H |
| Raw Material | HDPE |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Computerized | Computerized |
| Type | Pipe Extruder |
|---|---|
| Plastic Processed | PE |
| Feeding Mode | One Feed |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Extruder Type | Single Screw |
|---|---|
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Shaft Material | 40Cr |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Delivery Time | 2months |
| Model NO. | HSD -2000 |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Certification | ISO9001:2008, QS |
| Material | Steel |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Condition | New |
| 3PE Structure | Epoxy+Adhesive+Extruded Polyethylene |
| Surface | ≥SA2.5 |
| Computer System | Full Auto |
|---|---|
| Cutting Size | 110-2200mm |
| Specification | HDPE Pipe |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Type | Structure Wall |
|---|---|
| Output | 10-50kg Or 100kg |
| Processing Type | Extruding Machine,Extruding Equipment |
| Color | Customizable |
| Joint | Water-tight/Soil-tight |
| Location | Indoor |
|---|---|
| Temperature | 0-30℃ |
| Chamber | Pipes 14”-90” |
| Cyclone | Ø1000 |
| Transmission System Specification | Length 3 M Width 0.85m |