| Pipe Length | 6-12m |
|---|---|
| Pipe Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel |
| Product Type | Pipe Production Line |
| Color | Black |
| Coating Layers | 3 Layers (FBE, Adhesive, PE) |
| Capability | 3-4unit/H |
|---|---|
| Raw Material | HDPE |
| Model NO. | Preinsulated Pipe 508-1620 |
| Foaming Thickness | 30-100mm |
| Origin | Qingdao, China |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Model NO. | Preinsulated Pipe 508-1620 |
| Capability | 3-4unit/H |
| Transport Package | Wodden Box |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Raw Materials | PE80, PE100 |
|---|---|
| Pipe Diameter Range | 20-2200mm |
| Application | Produce Water-Supply Gas-Supply Pressure Pipe |
| Packaging Details | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Delivery Time | 60days |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Capacity | 1400kg |
| Raw Material | PE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Packaging Details | Standard Package |
| Condition | New |
|---|---|
| After-sales Service | 1 Year |
| Customized | Customized |
| Name | Polyurethane Foaming Pert Insulation Pipe Product Line |
| Usage | District Heat/Chiller Supply |
| Dia.Range | 20-350mm |
|---|---|
| Capacity | 500kg |
| Automation | Automatic |
| Application | Used For Industrial Piping Systems |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Usage | Gas / Water Supply Pipe |
| Extrusion Capacity | 1000 (Kg/H) |
| Total Installation Power | 500kw |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Material | PP/HDPE |
|---|---|
| Number Of Layers | Double Layer |
| Max Speed | 6m/Min,1.2m/Min |
| Field | Drainage/Water Supply/Sewage Discharge/Agricultura |
| Packaging Details | Standard Packing |