| Product Material | HDPE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd |
| Customized | Customized |
| Exhaust | Exhaust |
| Total Power | 150KW |
|---|---|
| Production Capacity | 1000 Meters Per Hour |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Pipe Diameter Range | 20mm - 200mm |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Product Type | Plastic Pipe |
|---|---|
| Plastic Processed | PE |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Use For | Central Heating, Cooling Oil & Gas Transmission |
| Packaging Details | Standard Package |
| Condition | New |
|---|---|
| Raw Material | PE |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60DAYS |
| Box Material | Main Body Stainless Steel |
|---|---|
| Production Scope | Product Line |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
| Raw Material | PE |
| Production Line Length | 30-50m |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Packaging Details | according to the actual condition |
|---|---|
| Delivery Time | 2months |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 sets per year |
| Place of Origin | China |