| Condition | New |
|---|---|
| After-sales Service | 1 Year |
| Customized | Customized |
| Name | Polyurethane Foaming Pert Insulation Pipe Product Line |
| Usage | District Heat/Chiller Supply |
| Material | EPDM/NBR/PVC |
|---|---|
| Specification | According To Customer Demand |
| Usage | Pipe, Board, Handles, Sheaths, Sealing Strips |
| Applications | Wide Range Of Product Applications |
| Packaging Details | Standard Package |
| Release Form | Pipes And Sheets |
|---|---|
| Advantage | Automatic Continuous Production Line |
| Performance | Soft, Resistant To Bending, Cold, Heat, Waterproof, |
| Can Be Used For | Air Conditioner Pipe Etc. |
| Packaging Details | Standard Package |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Product Type | PE Pipe |
| Screw No. | Single-screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
|---|---|
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Pipe Material | Steel Pipe |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Extruder | Sj-120/38 |
| Material | EPDM/NBR/PVC |
|---|---|
| Usage | Air Condition Cooper Protector,Boards, Handles |
| Heating Method | Electric Or Natural Gas |
| Provide | Turnkey Services |
| Packaging Details | Standard Package |
| Feeding Mode | One Feed |
|---|---|
| Product Thickness | 0.1-30mm |
| Product Width | Maximum 3000mm |
| Board Layers | Single & Multilayer Sheet |
| Packaging Details | Wooden Cases and Pallets |
| Insulationmaterial | Polyurethane Foam (PU) |
|---|---|
| Pipe Material | Steel |
| Extrusion Process | Multi-Layer Extrusion |
| Customized | Customized |
| Type | Pipe Extruder |
| Board Layers | Single & Multilayer Sheet |
|---|---|
| Product Type | PVC /PE/PP / ABS / PP /PS Sheet |
| Product Thickness | 0.1-30mm |
| Product Width | Maximum 3000mm |
| Packaging Details | Wooden Cases and Pallets |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
|---|---|
| Assembly Structure | Separate Type Extruder |
| Thickness | 0.1-3.0mm |
| Width | Reach Up To 8000mm |
| Application | Waste Water Treatment Plants |