| Board Layers | Single Plate |
|---|---|
| Customization | Customizable |
| Basing Tape Max. Width | 1000mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |
| Material | PE |
| Surface Treatment | Chrome |
|---|---|
| Application | Pipeline Antocorrosion Joint |
| Thickness | 2.0/2.5/3.5mm |
| Transport Package | Standard Package |
| Connection | Welding |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
|---|---|
| Sleeve Width | 750-800mm |
| Peel Strength | >150N/cm (ASTM D1000) |
| Water-Intake Rate | 0.05% (ASTM D570) |
| Tensile Strength | 15-20Mpa (ASTM D638) |
| Production Capacity | 100-150m/h |
|---|---|
| Extruder | Single Screw Extruder |
| Pipe Diameter Range | Φ60-Φ1420mm |
| 3PE Anti-Corrosion Coating Machine,Epoxy Powder Spraying Machines,Environmentally-friendly | 2sets |
| Materials | Epoxy Powder |