| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Condition | New |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Raw Material | PE |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Product Type | PE Pipe |
| Screw No | Single Screw |
| Automation | Automatic |
| Computerized | Computerized |
| Principle | High-Pressure Air Type |
|---|---|
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Pipe Structure | Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing | 30-100mm |
| Packaging Details | Standard package |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
|---|---|
| Usage | Water/Gas/Oil Supply Pipeline |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
| Drying Machine | HSD-1200 |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
| Raw Material | PE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Packaging Details | Standard Package |
| Plastic Processed | PE |
|---|---|
| Feeding Mode | Automatic Vaccun Feeding |
| Screw | Single-Screw |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Assembly Structure | Integral Type Extruder |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Loading Method | Vacuum Automatic Feeding |
| Power | 380V/50Hz |
|---|---|
| Color | Customized |
| Material | Rubber Foam |
| Automation | Fully Automatic |
| Production Capacity | 500-1000kg/h |