| Insulation Material | Polyurethane Foam |
|---|---|
| Usage | Water/Gas/Oil Supply Pipeline |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
| Drying Machine | HSD-1200 |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
| Raw Material | PE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Packaging Details | Standard Package |
| Plastic Processed | PE |
|---|---|
| Feeding Mode | Automatic Vaccun Feeding |
| Screw | Single-Screw |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Assembly Structure | Integral Type Extruder |
| Specification | PE-910 |
|---|---|
| Main Extruder | 130 |
| Pipe Diameter (mm) | 1160mm |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
| Loading Method | Vacuum Automatic Feeding |
| Power | 380V/50Hz |
|---|---|
| Color | Customized |
| Material | Rubber Foam |
| Automation | Fully Automatic |
| Production Capacity | 500-1000kg/h |
| Features | High Efficiency, Energy Saving |
|---|---|
| Sheet Width | 1000-2000mm |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Product Application | Air Conditioner Thermal Insulation |
| Feed Roll Diameter | 120mm |
|---|---|
| Power Source | Electricity |
| Production Process | Extrusion And Foaming |
| Origin | China |
| Extruder Type | Single Screw |
| Power | 380V/50Hz |
|---|---|
| Color | Customized |
| Material | Rubber Foam |
| Automation | Automated |
| Production Capacity | 500-1000kg/h |
| Power | 380V/50Hz |
|---|---|
| Color | Customized |
| Material | Rubber Foam |
| Automation | Fully Automatic |
| Production Capacity | 500-1000kg/h |
| Raw Material | PE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Packaging Details | Standard Package |