| Raw Material | PE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Packaging Details | Standard Package |
| Model NO. | 110-2200mm |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Condition | New |
| Specification | 110-2200 |
| Certification | CE, ISO9001:2008 |
| Computerized | Computerized |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Exhaust | Exhaust |
| Customized | Customized |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Number Of Layers | Double Layer |
| Material | PP/HDPE |
| Max Output | 1000kg/H |
| Field | Drainage/Water Supply/Sewage Discharge/Agricultura |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Condition | New |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Number Of Layers | Double Layer |
|---|---|
| Material | PP/HDPE |
| Field | Drainage/Water Supply/Sewage Discharge/Agricultura |
| Max Speed | 6m/Min,1.2m/Min |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Material | PP/HDPE |
|---|---|
| Max Output | 1000kg/H |
| Max Speed | 6m/Min,1.2m/Min |
| Field | Drainage/Water Supply/Sewage Discharge/Agricultura |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Screw No. | Single-screw |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Complete Production Line For HDPE Pre-insulated Pipes, Featuring Dust-Free Cutting | Export Packing |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Cooling Method | Water Cooling |
|---|---|
| Operating System | Touch Screen |
| Power Supply | 380V/50Hz |
| Transmission Type | Rigid |
| Packaging Details | according to the actual condition |