| Features | High-Speed, Energy-Saving |
|---|---|
| Product Material | HDPE |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Manufacturer | Qingdao Huashida Machinery Co., Ltd |
| Customized | Customized |
| Production Line Length | 30-50m |
|---|---|
| Pipe Specification | 960-1680mm |
| Pipe Material | HDPE/Steel |
| Pipe Length | Unlimited |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Specification | 960-1680mm |
| Pipeline Material | HDPE |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Model | PE-850/1372 |
|---|---|
| Drying Machine | HSD-1200 |
| Calibration Method | Vacuum And Water Cooling |
| Cooling Method | Water Cooling |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Screw No. | Single-screw |
| Computerized | Computerized |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Capacity (kg/h) | 600kg/h |
|---|---|
| Certification | CE, ISO9001:2008 |
| Condition | New |
| Pipe Material | PE, HDPE |
| Applicable Tube's Diameter | 110-560 |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Exhaust | Exhaust |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
| Model NO. | 110-2200mm |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Condition | New |
| Specification | 110-2200 |
| Certification | CE, ISO9001:2008 |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
|---|---|
| After-sales Service | Overseas Installation, Free Technical Supporting |
| Raw Material | PE |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |
| Raw Material | PE |
|---|---|
| Specification | 110-2200mm |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Trademark | HUASHIDA |