| Loading Method | Vacuum Automatic Feeding |
|---|---|
| Application | Insulated Pipe |
| Pipe Structure | Steel Pipe-Polyurethane |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | According to the actual condition |
| Model | T-250 |
|---|---|
| Extruder Power | 55kw |
| Rhythm | Flow Production Line |
| Diameter Of Screw | Ф75mm |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Raw Material | PE |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Packaging Details | Standard Package |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Use For | Central Heating, Cooling Oil & Gas Transmission |
| Cutting Method | Chipless Cutting |
| Calibration Method | Vacuum Calibration And Water Spraying Cooling |
| Packaging Details | Standard Package |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
|---|---|
| Cooling Method | Water |
| Warrenty | One Year |
|---|---|
| Layers | Internal Pipe (PE) + PU Foam + HDPE External |
| Specification | 20 - 400 Mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 80 days |
| Materialtype | Steel Pipe, Polyurethane Foam, HDPE Outer Pipe |
|---|---|
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
| Customized | Customized |
| Insulation Thickness | 20mm-100mm |
| Pipe Length Range | 6m - 12m |
| Brand | Huashida |
|---|---|
| After-sales Service | Installation And Training |
| Warranty Period | 12 Months |
| Condition | New |
| Automation | Automatic |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Condition | New |
| Product Name | 200-3000mm Hollow Wall HDPE Spiral Structured Wall Pipe Extrusion Line |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Product Category | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Number Of Layers | Double Layer |
|---|---|
| Material | PP/HDPE |
| Max Output | 1000kg/H |
| Max Speed | 6m/Min,1.2m/Min |
| Specification | 200-1000mm |