| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Material | HDPE ,Adhesive,Epoxy Powder |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Pipe Diameter Range | 20mm-1200mm |
|---|---|
| Place | Indoor |
| Main Extruder | 90 |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Cutting Device | Planetary Cutter |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
|---|---|
| Assembly Structure | Integral Type Extruder |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Application | Sewerage And Drainage In Municipal |
| Packaging Details | Standard Export Packing |
| Plastic Processed | PE |
|---|---|
| Type | Pipe Extruder |
| Feeding Mode | Multiple Feed |
| Screw | Single-Screw |
| Automation | Automatic |
| Condition | New |
|---|---|
| Color | Custom |
| Specification | 110-2000mm |
| Screw | Single Screw |
| Automation | Automated |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
|---|---|
| Trademark | HSD |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Plastic Processed | PE |
| Product Type | Extrusion Molding Machine |
| Condition | New |
|---|---|
| Color | Custom |
| Specification | PIPE DIAMETER: 960-1680MM |
| Screw | Single Screw |
| Automation | Automatic |
| Feeding Mode | One Feed |
|---|---|
| Screw | Single-Screw |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Type | Hand Extrusion Molding Machine |
| Assembly Structure | Integral Type Extruder |
| Type | Coating Production Line |
|---|---|
| Substrate | Steel |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Cooling Circulating Water | ≤20°C, ≥0.3 MPa, 20 M³/H |
|---|---|
| Product Type | Pipe Production Line |
| Material | HDPE (High-Density Polyethylene) |
| Heating Method | Induction Heating |
| Cooling Method | Water Cooling |