| Packaging Details | Standard packaging |
|---|---|
| Delivery Time | 90 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100set a year |
| Place of Origin | China |
| Specification | 300-4200mm |
|---|---|
| Coating Thickness | 150-800um |
| Certification | CE, ISO |
| Coating | Powder Coating |
| Clean Level | >=SA2.5 |
| Cooling Method | Water Cooling |
|---|---|
| Extruder | Single Screw Extruder |
| Substrate | Steel |
| Computerization | Computerized |
| Heating Method | Induction Heating |
| Product Type | PE Board |
|---|---|
| Screw No. | Single-screw |
| Computerized | Computerized |
| Basing Tape Max. Width | 1000mm |
| Material For Production | Polyethylene |
| Dia.Range | 20-350mm |
|---|---|
| Capacity | 500kg |
| Automation | Automatic |
| Application | Used For Industrial Piping Systems |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Three Layers | Inner Pipe + PU Foam + HDPE Outer |
|---|---|
| Inner Pipe | PE-Xa Or PE-Rt II Material |
| Application | Used For Sewerage And Drainage In City |
| Screw No. | Single-screw |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Automatic Grade | Automatic |
|---|---|
| Material | NBR/PVC/EPDM |
| Power | 3 Phase,50Hz |
| Transport Package | Standard Package |
| Customized | Customized |
| Coating Type | Internal, External |
|---|---|
| Type | Coating Production Line |
| Surface Treatment Grade | ≥SA2.5 |
| Usuage | Derusting &Anticorrosion |
| Packaging Details | Standard Package for Export |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Pipe Dia. | 159-4200mm |
| PE Coating Model | Wrapping |
| Blasting | >2.5A |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Application | Used For Sewerage And Drainage In City |
| Apply To | Flexible Insulation Pipes Pert Rigid Insulation |
| Packaging Details | Standard Packing |