| Turnkey Project | Yes |
|---|---|
| Turkkey Project | Provided |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Application | Hot Chiller Water/Oil /Chemical Material Pipeline |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
| Transport Package | Standard Package |
|---|---|
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Specification | 110-2200mm |
| Raw Material | PE |
| Calibration Method | Vacuum And Water Spraying Cooling |
| Features | Continuous Production, Simultaneous Molding. |
|---|---|
| Structure | Steel Pipe, PU Foam, And HDPE Casing Jacket |
| Production | Can Be Produced Continuously For 24 Hours. |
| Capacity | ≤250m2/H |
| Packaging Details | Standard Package |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| Screw No. | Single-screw |
| Computerized | Computerized |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Type | Polyurethane Foam Machine |
|---|---|
| Principle | High-Pressure Air Type |
| Computerized | Computerized |
| Capability | 3-4unit/H |
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Casing |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Condition | New |
| Product Name | 200-3000mm Hollow Wall HDPE Spiral Structured Wall Pipe Extrusion Line |
| After-sales Service | Technical Service With Free,Training The Workers |
| Product Category | Pre-Insulated Pipe Production Line |
| Raw Material | PE |
|---|---|
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |
| HDPE Jacket Pipe Color | Can Be Customized |
| Packaging Details | Standard Package |
| Cooling Circulating Water | ≤20℃ ≥0.3Mpa 26~30 M3/h |
|---|---|
| Humidity | 85% Non Condensing |
| Compressed Air | 6 M3/min >0.5MPa |
| Pipe Usage | PU Pre-Insulation |
| Total Length | About 110m |
| Application | Pipe Production |
|---|---|
| Material | Steel |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC Control |
| Max. Working Pressure | 2.5MPa |
| Application | Pipe Production |
|---|---|
| Material | Steel |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC Control |
| Max. Working Pressure | 2.5MPa |