| Product Type | Pipe Coating Machine |
|---|---|
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Power Source | Approx 1650kw |
| Total Power | 900kW |
| Rocessing Capacity | 159mm |
| Rocessing Capacity | 159mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Cleaning Level | Sa2.5 |
| Epoxy Powder Thickness | More Than 170 Um |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Surface Treatment | Shot Blasting |
|---|---|
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Product Type | Pipe Coating Machine |
| Pipe Surface Preparation | Shot Blasting |
| Mode No | 200-1420mm |
| Type | 3lpe Coating Line |
|---|---|
| Coating Layer | Internal&External Pipe Wall |
| Materials For Production | Epoxy Powder, Adhesive, Polyethylene |
| Processing Capacity | ≥250m²/h |
| Packaging Details | Wooden/Plastic Film |
| Raw Material | HDPE |
|---|---|
| Pipe Structure | Carrier Steel Pipe-Polyurethane Foam-HDPE Winding |
| Rust Removal Quality | ≥2.5 Grade |
| Foaming Machine | High-Pressure Foaming Machine |
| Packaging Details | Wodden Box |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
|---|---|
| Diameter Range | 110-2000mm |
| Calibration Method | Vacuum And Water Cooling |
| Cutting Method | Planeatry Cutting |
| Power | No-danger Zone |
| Application | For Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Specification | 960-1680mm |
| Pipeline Material | HDPE |
| Packaging Details | according to the actual condition |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
|---|---|
| Usage | Water/Gas/Oil Supply Pipeline |
| Production Range | Pipe Diameter 110-600mm |
| Drying Machine | HSD-1200 |
| Foaming Thickness | Pre-insualte |
| Humidity | 85% Non Condensing |
|---|---|
| Raw Material | Steel Pipe |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Condition | New |
| Application | Producing Pre-Insulated Pipe Jacket |
| Raw Material | PE |
| Cutting Method | Dust-Free Planetary Cutting |