| Coating | FBE Powder |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| Transport Package | Plastic Film And Wooden Pallet |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Material Processed | PE/PP |
|---|---|
| Type | Multi-Roll |
| Roller | Three |
| Computerized | Computerized |
| Part 1 | Basic Film Extrusion Line |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
|---|---|
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Part3 | Three Layer Fiber Reinforced Heat Shrink Sleeve |
| HS Code | 847710900 |
| Packaging Details | Standard Package |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Spray Method 1 | Electrostatic Spray |
| Spray Method 2 | Simultaneous Inner Outer Wall Coating |
| Specification | 300-4200mm |
| Powder Recovery Rate | ≥98% |
| Screw Diameter | 120MM |
|---|---|
| Maximum Speed Of Screw | 4-40r/min |
| Feed Roll Diameter | 120MM |
| Motor Power | 90KW |
| Delivery Time | 8 workdays |
| Plastic Processed | PE/PP |
|---|---|
| Feeding Mode | One Feed |
| Screw | Single-Screw |
| Screw Channel Structure | Deep Screw |
| Automation | Automatic |
| Model | PE-850/1372 |
|---|---|
| Main Extruder | SJ-120/33 |
| Pipe Diameter (mm) | Φ850-1372 |
| Capacity (kg/h) | 700-900 |
| Installed Power (kw) | 440kw |
| Fbe Thickness | 200-800um |
|---|---|
| Diameter Range | 50-426mm |
| PE Thickness | 2-3mm |
| Blasting | >2.5A |
| HS Code | 8477209000 |
| Pipe Dia. | 48-3000mm |
|---|---|
| PE Thickness | 2-3 Mm |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
| Specification | EN253, EN448, EN728, ISO1133, ISO8501-1 |
| Substrate | Steel |
| Screw No. | Single-screw |
|---|---|
| Computerized | Computerized |
| Sleeve Thickness | 0.5-3mm |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60days |