| Model NO. | 200-600mm |
|---|---|
| Material | PP/PE |
| Screw No. | Single-screw |
| HDPE | 600kg/H |
| Max Speed | 6m/Min,1.2m/Min |
| Frequency Range | Intermediate Frequency |
|---|---|
| Control | Automatic |
| Electric Current | Inverter |
| Power | Electric |
| HS Code | 8515219000 |
| Frequency Range | Intermediate Frequency |
|---|---|
| Control | Automatic |
| Electric Current | Inverter |
| Power | Electric |
| HS Code | 8515219000 |
| Total Power | 400 Kw |
|---|---|
| Extrusion Speed | 05.-5 |
| Capacity Kg/h | 600 240 |
| Dimension (m) | 32*16*6.0 |
| Packaging Details | By order |
| Specification | 2.5mm To 4mm |
|---|---|
| Production Capacity | 5 Tons/Day |
| Transport Package | Standard Package |
| HS Code | 39169090 |
| Payment Terms | Western Union,T/T,D/P |
| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Basing Tape Max. Width | 1000mm |
| Clean Level | ≥2.5 |
|---|---|
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Oil, Natural Gas, Water Supply Pipelines |
| Heating Method | Medium-Frequency Heating System |
| Coating Layers | 3 Layers |
|---|---|
| Welding Method | Submerged Arc Welding |
| Operation Mode | Automatic |
| Production Range | 170mm |
| Corrosion Resistance | High |
| Feeder System | Vacuum Feeder |
|---|---|
| Packaged | Wooden Cases And Pallets |
| Pipe Range | 110-2000mm |
| Tractor Device | Four To Twelve-jaw Tractor |
| Cutting Device | Planetary Cutter |
| Board Layers | Multilayer |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Basing Tape Thickness | 0.2-1mm |
| Adhesive Coating Thickness | 0.1-0.5mm |