| Coating Material | Polyethylene Powder |
|---|---|
| Pipe Material | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Draft Fan | Air Rate 12K M³, Power 11Kw |
| Color | Blue |
| Operation Mode | Automatic |
| Heating Method | Induction Heating |
|---|---|
| Cooling Method | Water Cooling |
| Application | Oil And Gas Pipeline |
| Anticorrosion | Internal &External |
| Extruder | Single Screw Extruder |
| Machine Dimension | 30m*3m*2.5m |
|---|---|
| Available Material | Fbe Powder |
| Transmission System Power | 4KW |
| Corrosion Resistance | High |
| Adhesive Material | Epoxy |
| Transmission System Power | 4KW |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Processing Capacity | 170mm |
| Roduction Range | 159mm |
| Total Power | 800kW |
| Extruder | Single Screw Extruder |
|---|---|
| Pipe Length | 6m-55mm |
| Elbow Angle | 15-90 Degrees |
| Motor | AC Or DC |
| Inverter | ABB, Danfos, Eurotherm |
| Pipe Uasge | Pre-insualte |
|---|---|
| Voltage | 380V 50Hz |
| Automatic Production Line | Comprehensive |
| Raw Material | PE |
| Plc | Siemens |
| Heating Temperature | 220-250℃ |
|---|---|
| Cooling Method | Water Cooling |
| Installed Capacity | 2700kw |
| Coating Structure | 3 Layers (Epoxy Primer, Adhesive Layer, Polyethylene Topcoat) |
| Application | Oil And Gas Pipeline Coating |
| Model NO. | 6-160 Mm |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Material | PVC/NBR/EPDM |
| Tube Dia. | 6-50mm |
| Tube Thickness | 3-50mm |
| Surface Treatment | Grade≥SA2.5 |
|---|---|
| Condition | New |
| Warranty | 1 Year |
| Coating Structure | Fbe, 2lpe, 3lpe |
| Substrate | Steel |
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
|---|---|
| Fbe Thickness | 200-800um |
| HS Code | 8477209000 |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Delivery Time | 60days |