| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Certification | CE, ISO, RoHS, REACH |
| Production Capacity | 20 Sets/Year |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60 days |
| Coating Thickness | 1.8-2.7mm |
|---|---|
| Control System | PLC Control |
| Pipe Length | 1-3m |
| Coating Type | 3LPE (Three Layer Polyethylene) |
| Pipe Diameter Range | Φ219-Φ1420mm |
| Coating Thickness | 1.5-3.7 Mm |
|---|---|
| Operating Mode | Automatic |
| Application | Oil And Gas Pipeline Coating |
| Pipe Diameter Range | 4-48 Inches |
| Model | ABC-123 |
| Coating Material | Polyethylene Powder |
|---|---|
| Adhesive Material | Epoxy Resin |
| Extruder Type | Single Screw Extruder |
| Application | Oil And Gas Pipeline |
| Pipe Diameter Range | φ60-φ1420mm |
| Application | Hardware Spraying Equipment |
|---|---|
| Method Type | Automatic |
| Installation Capacity | Approx 1650kw |
| Available Material | Fbe Powder |
| Extrusion Capability | 350kg/H |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Connection | Heat Shrinking |
| Application | Connecting And Welding Plastic Pipline |
| Adhesive | EVA |
| Name | Heat Shrinkable Sleeve |
| Material | HDPE |
|---|---|
| Connection | Welding |
| For Pipe Range | 200-2200mm |
| Usage | Pre-Insulated Pipeline Joints |
| Applications | HDPE Pipeline Joint Closure |
| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Shear Strength | ≥120 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935-0.96 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 20 Mpa |
| Elongation At Break | 350% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Diameter | 2500 Mm |
|---|---|
| Tensile Strength | 10 MPa |
| Operating Temperature | -55°C To 125°C |
| Cross Section Shape | Circular |
| Adhesive Thickness | 0.8-2.0mm |