| Product Color | Customized |
|---|---|
| Sheet Width | 1000-2000mm |
| Product Certification | ISO9001 |
| Cutting Method | Roller Cutting |
| Material | PE, PP |
| Total Length | About 110m |
|---|---|
| Coating | Spray Winding |
| Medium Temperature | ≤120°C (incidental Peak Value <140°C) |
| Turkkey Project | Provided |
| Operating System | Touch Screen |
| Coating Thickness | 50-100mm |
|---|---|
| Cyclone Dust Collector | 1m |
| Voltage | 220V/380V |
| Compressed Air | 6 M3/min >0.5MPa |
| Working Speed | 1-10 Meters Per Minute |
| Shear Strength | ≥100 N/cm |
|---|---|
| Specific Density | 0.935 R/cm 3 |
| Tensile Strengt | 35Mpa |
| Elongation At Break | 360% |
| Delivery Time | 10workdays |
| Location | Indoor |
|---|---|
| Temperature | 0-30℃ |
| Humidity | ≤15℃,0.15-0.2MPa,0.5m³/min |
| Cyclone | Ø1000 |
| Transmission System Specification | Length 3 M Width 0.85m |
| Application | 3PE 2PE Fbe Anticorrosion Coating |
|---|---|
| Pipe Surface Treatment | No Less Than SA2.5 |
| Substrate | Steel |
| Packaging Details | Plastic Film and Wooden Pallet |
| Delivery Time | 60Days |
| Coating | Powder Coating |
|---|---|
| Velocity | 1-6 M/Min |
| Substrate | Steel |
| Power | 3 Phase 400V 60Hz |
| Specification | 57-3000 Mm |
| Part1 | Basic Film Extrusion Line |
|---|---|
| Part2 | Adhesive (EVA) Coating Line |
| Part3 | Three Layer Fiber Reinforced Heat Shrink Sleeve |
| HS Code | 847710900 |
| Packaging Details | Standard Package |
| Applicationpipeline Joint Closure | Pipeline Joint Closure |
|---|---|
| Thickness | 2-18mm |
| Usage | Weld HDPE Pipe |
| Packaging Details | Standard Package |
| Delivery Time | 60Days |
| Application | Pipe Production |
|---|---|
| Material | Steel |
| Insulation Material | Polyurethane Foam |
| Control System | PLC Control |
| Max. Working Pressure | 2.5MPa |